Ile kcal dziennie spożyć – jak to wyliczyć?

ile kcal dziennie

Styczeń jest czasem postanowień noworocznych, które często niestety nie idą po naszej myśli. Wysoko na liście z najpopularniejszymi postanowieniami z pewnością jest chęć zgubienia kilku kilogramów i zważając na fakt, że w dzisiejszym, nowoczesnym świecie coraz większa liczba osób zwraca na to uwagę nawet i bez noworocznych postanowień warto by było na ten temat wiedzieć nieco więcej. 

Kontrola spożywanych kalorii

Kontrolowanie naszej diety i ilości spożywanych kalorii są ważne, ponieważ odpowiednie zbilansowanie diety i dostarczanie organizmowi odpowiedniej ilości energii jest kluczowe dla utrzymania zdrowia, a nawet dobrego samopoczucia.

Ile kcal należy spożywać dziennie?

Wielkość naszego zapotrzebowania kalorycznego zależy od wielu czynników  takich jak wiek, płeć, masa ciała, poziom aktywności fizycznej oraz indywidualne potrzeby. Niech za przykład nam posłuży hipotetyczna kobieta, która jest mało aktywna fizycznie oraz waży około 60 kg, w takim przypadku jej zapotrzebowanie kaloryczne będzie wahać się między wartością 1600 a 2000 kcal dziennie, natomiast dla mężczyzny o masie ciała 80 kg, który jest bardzo aktywny fizycznie, dzienne zapotrzebowanie kaloryczne wynosi około 2500-3000 kcal, widzimy więc dość sporą różnicę. 

Jak sprawdzić nasze zapotrzebowanie kaloryczne:

Teraz pokażemy kilka prostych sposobów, na jakie każdy może sprawdzić swoje własne zapotrzebowanie kaloryczne: 

  • Pierwszym i najbardziej popularnym sposobem będzie kalkulator BMR (podstawowej przemiany materii) dostępny za darmo na wielu stronach internetowych.  Po podaniu wieku, płci, wzrostu i wagi kalkulator obliczy podstawowe  zapotrzebowanie kaloryczne organizmu, nie będzie to oczywiście dosyć dokładnie, lecz wystarczy dla naszych zastosowań.
  • Drugą opcją dostępną w Internecie jest kalkulator używający Formuły Harrisa-Benedicta oprócz wieku, płci, wzrostu i wagi, uwzględnia także poziom aktywności fizycznej, co pozwala na dokładniejsze określenie zapotrzebowania kalorycznego.
  • Najdokładniejszą opcją będzie konsultacja z odpowiednim lekarzem czy dietetykiem. Pomogą określić indywidualne zapotrzebowanie kaloryczne na podstawie dokładnych badań i analizy składu ciała. 
  • Ostatnią proponowaną przez nas opcją będzie przyjmowanie określonej ilości kalorii i zapisywanie wyników, aby sprawdzić, jak zareaguje na to nasze ciało i samemu ustalić przybliżoną dzienną wartość wymaganych kalorii.

Często zadawane pytania:

  • Ile schudnę jedząc 1000 kcal dziennie?: Jeśli jedząc 1000 kcal dziennie, można spodziewać się znacznego ubytku masy ciała, ponieważ wartość ta jest dużo poniżej minimalnego zapotrzebowania kalorycznego dla większości dorosłych. Jednak tak drastyczne ograniczenie kalorii może prowadzić do utraty masy mięśniowej, a nie tylko tkanki tłuszczowej, co jest niezdrowe dla naszego ciała oraz niezalecane. Więc ile schudne jedzac 1000 kcal dziennie – początkowo nawet 10 kg!
  • Ile schudnę, jedząc 1500 kcal dziennie? Tutaj sprawa ma się tak samo, jak w sytuacji powyżej.
  • Ile kcal dziennie, żeby schudnąć?: Tak więc najlepszym sposobem, aby schudnąć jest obliczenie zapotrzebowania kalorycznego na jeden z podanych wyżej sposobów, a następnie obniżyć tę wartość, wtedy będziemy na tak zwanym deficycie kalorycznym i to pozwoli nam w zdrowy sposób obniżać stopniowo naszą wagę. Można dodatkowo dodać aktywność fizyczną, lecz to nie jest konieczne. Odpowieź na pytanie ile kcal dziennie jest więc jednoznaczna.